Menu
Home Page

Governors

Membership of the Governing Body 2020-21

Clitheroe Pendle Primary School Governors - Autumn 2020   Term of Office for all Governors is 4 years from date of appointment. Register of Interest is listed below each named Governor as applicable

 

Chair

Frank Houlder  Parent Governor by election 13/11/18

Headteacher

Wendy Nunns (Headteacher) Appointed 01/05/17 

 

Governors

Miles Peachey  Co-Opted by election 11/02/19

Cllr Ian Brown Authority Governor from 29/06/2017

Mrs Jane Govender (Deputy Headteacher) Co-opted Governor by election 29/06/2017

Mr Peter Dibb Staff Governor by election 29/09/2020

Mrs Sharon Mallinson Parent Governor by election 10/11/2020

Mrs Bridget Mashiter (Vice chair) Parent Governor by election 9/3/2020

Mrs Li Fielding Parent Governor by election 9/3/2020

Mrs Clare Cherry Co-opted  Governor by election  22/4/21

Mrs Donna Bristol Co-opted Governor by election 16/7/21

 

 

 

 

 

Top